MIS ON TERVISEMAJANDUS?

Tervisemajandus on kogu maailmas kiirelt arenev tööstusharu, mis keskendub tervise ja eluea pikendamisele läbi uute tervisetehnoloogiate ja -teenuste kasutuselevõtu. Eesti Tervisemajanduse Koja eesmärgiks on tervisemajanduse kui ettevõtlusvaldkonna arendamine koostöös riigi, teadusasutuste ja ettevõtetega. Töötame selle nimel, et suurendada Eesti tervisemajanduse ekspordivõimekust ning muuta see sarnaselt meie digiriigile maailmas teenäitajaks.

MILLISED VÄLJAKUTSED VAJAVAD EESTIS LAHENDAMIST?

1

TERVENA ELATUD AASTATE ARV

Eesti inimeste keskmine tervena elatud eluiga on Euroopa Liidus eelviimasel kohal. Tervena elavad Eesti mehed 54,1 ja naised 57,6 eluaastat (Statistikaamet 2020).

2

KROONILISED HAIGUSED

Tänane ravikeskne tervishoiusüsteem ei toeta ennetava tervisekäitumise juurdumist ja kroonilistesse haigustesse haigestumise vähenemist.

3

PÕLVKONDLIK TERVISELÕHE

Värsked uuringud näitavad süvenevat põlvkondadevahelist terviselõhet – noorem põlvkond haigestub kiiremini kroonilistesse haigustesse.

80

miljonit inimest sureb igal aastal üle maailma kroonilistesse haigustesse – peaaegu üks inimene sekundis.

80

miljardit eurot kulutavad EL riigid aastas kroonilIste haigustega võitlemisele – 80% kõikidest tervishoiukuludest.

80

aastat elavad Eesti mehed tervena – 9 aastat vähem kui Euroopa Liidus keskmiselt. Naised elavad 59 aastat ehk 5,5 aastat vähem Euroopa keskmisest.

80

protsenti elavad Eesti mehed oma elust tervena ning naised vaid 72%.

TERVISEMAJANDUSE PÕHIMÕTTED

Alates 1. jaanuarist 2018 saab tööandja maksuvabalt hüvitada tervise- ja spordikulusid kuni 100 euro ulatuses iga töötaja kohta kvartalis. See avab potentsiaalis ca 300 MEUR suuruse turu tervisemajanduse teenuste laiemaks välja arendamiseks, kuid selleks on vaja süsteemsemat koostööd riigi, tööandjate ja teenusepakkujate vahel.